Artboard 1 apply Artboard 1 copy 2 Mount_Logo_Primary_RGB Mount_Logo_Primary_RGB give Artboard 1 copy 3 info link Mount_Logo_Primary_RGB Artboard 1 Artboard 2 Artboard 1 visit
Back

Student Honors and Awards

President's List Fall 2020

Class of 2021

India Alas
Karen Anderson
Julia Baer
Nathaniel Bald
Justin Balleza
William Bartlett
Bridget Birkhead
Taylor Brown
Maria Buonomo
Michael Burke
Elizabeth Cabral
James Connelly
Gabriela Cranga
Kerri Czekner
Nicholas Danner
Gloria DeMoura
Nicholas Dinunzio
Rachel Donohue
Joshua Dwyer
Maria Elser
Devon Filippone
Rebecca Foerster
Hannah Golway
Michael Hartloff
Evan Hine
Kayla Kebreau
Nicholas Lavenberg
Ryan Lookingbill
Andrew Malone
Matthew McDonald
Joseph Oleskey
Alayna Pagnotta
Alyssa Pinto
Adria Pirozzi
Veronica Plate
Olivia Rubini
Alexis Savage
Ian Schirra
Dhane Schmelyun
Jody Shuey
William Solomon
Nicholas Starvaggi
Sam Stephan
John Wilson
Kristina Winkeler

Class of 2022

Kweku Amoa
Rebekah Balick
Tyler Barthel
Haley Bodner
Cole Burrows
Haley Buser
Julia Cargiulo
Adriana Colburn
Tyler Cole
Mary Grace Coltharp
Cheyenna Cook
Taylor Cook
Sarah Endres
Eric Fierro
Nicholas Flick
Luke Foster
Thomas Gamble
Hugh Gardiner
Brigid Gick
Jared Hampton
Ryen Kump
Joseph Myron
Elaina Perry
Olivia Prevost
Glennamarie Rivers
Elijah Thalos
Rachel Wheeler
Mary Yenca

Class of 2023

Kalli Bell
Therese Boegel
Carly Crone
Haley Curtis
Colby Davis
Gianna DelGatto
Andrew Emmons
Eleanor Fisher
Peter Fontaine
Hannah Furlow
Mitchell Gallo
Abigail Godard
Nicholas Hildebrandt
Emily Jansen
Sarah Johnson
Elizabeth King
Emily Kisner
Rita Marcotte
Vanessa Martin
Sergio Quijano-Sanin
Emma Smith
Jillian Stankiewicz
Angela Vodola
Mikayla Watkinson
Abigail Zeigenfuse

Class of 2024

Sofia Allison
Selia Bizzarro
Hannah Bonson
Justin Buelto
Patricia Cain
Darrien Coates
Erin Daly
Valerie Delss
Claire Doll
Alexa Dragisics
Jude Fangmeyer
Bridget Flugel
Grace Frizzell
Sean Garvin
Gavin Hamrick
Christina Haspert
Grace Hillman
Carter Holsinger
Lyla Kline
Savannah Laux
Shirley Liang
Hunter Luers
Caroline Lynch
Suzanna Martin
Anthony Milazzo
Matthew Norris
Andrea Olshavsky
Evan Ott
Connor Owen
Kameka President
Morgan Ramsburg
Rachel Rubenstein
Laura Ryan
Karla Salazar
Madelynne Samuels
Olivia Smeltzer
Victoria Tavernier
Liliana Vargas
Lauren Weeks
Noah Zahner
Grace Zeller

Dean's List Fall 2020

Class of 2021

Oluwabusola Abayomi
Jonathan Aciego
Kayla Agentowicz
Carolyn Allen
Samantha Barry
Ayla Bazin
Amanda Berkley
Katherine Bieraugel
Katherine Bloomer
Raven Boatwright
Meherate Bogale
Destiny Boone
Alexander Boucher
Kate Burke
Noelle Burley
Taylor Burroughs
Laurence Canete
Mary Carrigan
Ryan Carroll
Thomas Carter
Jocelyn Castillo
Kevin Clark-Cuadrado
Kaitlyn Coffey
Caroline Colson
Brigid Coyle
Katherine Creamer
Annaston Cree
Jacob D'Annunzio
Maxfield Davis
Odri Dedolli
Anne Delaney
Melanie Deniel
Alexander DePiazza
Thomas DeXavier
Kevin Durbin
Jason Dyson
Robert Eastaugh
Nyx Ennis
Roxann Evans
Antoinette Eyombo-Bella
Sean Fahey
Collin Fannin
Eliza Felos
Kelsey Firman
Molly Fitzmaurice
Mariah Foltan
Louis Frankeny
Christina Franklin
Stephanie Freniere
Piper Gardner
Brandon Garner
Mariah Godde
Tye Golden
Cameron Golway
Anne Goubarkova
Julia Hammer
Dakota Hawbaker
Emily Heffner
Charles Heinze
Marisa Hill
Alexa Hinegardner
Henry Hoffman
Paris Holbrook
Cory Hudson
Zoe Hurlburt
Adrianna Hyland
Eric Illescas
Demaris Jackson
Mary James
Amara Jerome
Laura Johnson
Matenyeh Kaba
Alexandra Kay
Brenden Kennedy
Matthew Kephart
Keli Kern
Ryan Ketchen
Nolan Key
Chad Koontz
Ivan Korpics
Charles Kozorosky
Feiqi Li
Rachel Lyter
Mallory MacLellan
Maya Marks
Jordyn Marsh
Joseph Martin
Jonathan Mata
Jasmine McCree
Lindsey McDonald
Madison McGrath
Bryan McIntosh
Alexis McKain
Natalie Meador
James Morris
Mary Mulligan
Helina Mulugeta
Kirsten Mumma
Thi Mai Hien Nguyen
Victoria Oluajayi
Scott Owens
Lizanne Passaro
Ethan Pham
Andrew Phillippi
Jacqueline Pino
Brea Purdie
Abigail Quirk
Shawn Ricketts
Neal Rihel
Dominick Ritondaro
Elena Rittie
Paige Roberts
Breanna Rorrer
Roberto Sanchez
Alba Sarria
Thomas Savastio
Lynn Schumacher
Sean Seay
Jatarrikah Settle
Parth Sharma
Sarah Shatzer
Briana Smith
Megan Smith
Trenton Snipes
Joshua Spiers
Michael Stumpo
Zachariah Suhar Szymanski
Addison Suit
Atherton Townsend
William Walker
Thomas Waller
Matthew White
Juliet Whitman
Cecilia Wigginton
Casey Wood
Michael Yetter
Jesse Zurovchak

Class of 2022

Vanessa Addison
Dominic Aeschlimann
Eleanor Agyemang
Erin Anderson
Ryan Arata
Anthony Batres
Jessica Bauer
Nicholas Benoit
Kiara Bonshock
Ethan Bower
Thomas Bramley
Yafet Brook
Isabella Brooke
Brionna Brooks
Joshua Brown
Paige Buchanan
Kira Buchler
Emily Buck
Autumn Burns
Elizabeth Busch
Tyler Bussard
Kollin Caldwell
Jan Callos
Macarena Carrillo
Camden Casey
Katrina Celestial
Rebecca Cermak
Lydia Chance
Anna Charocopos
Enrique Chaurand
Sara Chepkoit
Ifunanya Chukwukelo
Andrew Chwalik
Holly Click
Darin Cline
Miriam Crouse
Noah Daniels
Dean Danner
Patrick Daum
Alexis Daus
Anna Davis
Cara Davis
Catherine Davis
Timothy DeRosa
Christopher Diaz
Deysie Diaz
Matthew Dirndorfer
Austin Dodd
Connor Dulin
Carolyn Dunn
Lauren Dykes
Olivia Eby
Paul Fagnano
Elizabeth Fahrney
Paul Farruggia
Ryan Fisher
Ryan Florio
Dezmond Foulks
Anne Frederick
Jordan Friedman
Jamillia Garcia
Cameron Gardner
Maria Gaspari
Cyra Golwalla
Nicole Grano
Maya Grassi
Ryan Griffiths
Joseph Grupenhoff
Catherine Guy
Abigail Hacker
Madison Hall
Barbara Hawes
Helen Hayes-Loane
Allison Helmick
Maura Herron
Barrett Hillier
Molly Hogan
Kenna Hopkins
Timothy Hrabinski
Joseph Intolubbe
Molly Jackson
Jalen Jefferson
Malik Jefferson
Dominique Jeffery
Matthew Jenkins
Ariyon Jennings
Brianna Kajetzke
Margaret Kane
Sydney Kelly
Trevor Kern
Mason Kiessling
Matthew Kinsey
Pingdwendet Koama
Joanna Kreke
Jacob Krieger
Andrew Ku
Patrick Kueberth
Dylan LaNoue
Hana Leftridge
Jessie LeJeune
Jenna Lewaren
Eryn Lloyd
Eva Lucero-Vivar
Brianna Luongo
Jonathan Martien
Kaitlin Martin
Vilius Matalavage
Samantha Mathis
Kyle McCarron
Donovan McCoy
Shannon McGann
Delaney McKnight
Connor McMahon
Christopher Medve
Cade Melcher
Kalie Messner
Makenna Miller
Marie-Therese Miller
Katie Miyares
Grace Mulkins
Elizabeth Murray
Kristen Musselman
Avery Neuhart
Chidozie Nnamene
Ralph Norce
Mezie Offurum
Justin Okoh
Sarah Owusu
Sarah Pernell
Michelle Petrocelli
Kyra Phillips
Ronaldo Polio
Tyler Powell
Maggie Prokop
Taylor Radell
Danielle Reilly
Catherine Remaniak
Kai Rice
Colby-Allen Rigg
Michael Robinson
Aaron Romero
Madaline Rooney
Luke Roth
Charlie Rustigian
Kathryn Rutledge
Amber Ryan
Madelin Sagastume
Francis Lenard Samonte
Anne Saunders
Marcelo Saunders
David Savidge
Ashleigh Schaible
Harry Scherer
Cynthia Sen Bassi
Santino Servagno
Emma Sharp
Kody Shepke
Kimberly Shields
Thomas Sidleck
Josh Sivacek
Adam Siviter
Jenna Small
Jael Smith
Brett Snow
Shahanaaz Soumah
Casey Spiridopoulos
Andrew Stetser
Malcolm Stidham
John Straub
Travis Tasker
Thomas Thin
Michael Thomas
John Tiralla
Andrew Turner
Victoria Tyler
Joseph Valle
Paul Villacis
Sergio Villafane
Abraham Villatoro
Rayne Mikaela Viray
Kaytlin Wack
Mercy Wanjiku
Emma Ward
Alissa Weeks
Justin Weick
Emma Weinheimer
Margaret Widman
Margaret Wishart
Nathaniel Young

Class of 2023

Jose Abarca
Ucheyah Aguoru
Brenda Aleman-Mayoral
Emma Allen
John Allen
Nichol Alvarado
Joshua Anderson
Rita Anoh
Ethan Arce
Pablo Archila-Arriaga
Litzy Arevalo
Kimberly Armstrong
Blake Beal
Marleigh Beck
Liam Bergin
Jacob Bolger
Daniel Bradley
Madison Bradley
Pratosh Brahmbhatt
Nicholas Breznak
Meghan Burgener
Elizabeth Burgess
James Cannata
Alexa Carril
Joshua Cella
Catheryne Compres
Molly Connelly
Trey Cook
Hannah Cooksey
Kayla Cooper
Marcel Cronin
Sophia Culmone
Dominic Curcio
Margaret Curtis
Christos Dagklis
Michael Dalida
Christopher DePiazza
Noah DeZwart
Casey Dixon
Courtney Dodd
Danielle Donoghue
Erin Duncan
Dominic Dunn
Dakota Fernandez
Genesis Freebourne
Tynan Gallagher
Thunlwyn Garcia
Daisy Gardner
Nathan Gerlich
Kevin Gomez
Bryan Green
Claire Hahn
Gabrielle Harrigan
Haley Harris
Lilli Heineman
Adam Hersey
Alexis Hobble
Joshua Hubbard
Tyler Jackson
Jarrett Karnibad
Sydney Krider
Garrett Lane
Jeffrey Laredo
Tania Latin
Mary Lawler
Marissa Lawson
Rachel Lemon
Jakob Lindsay
Margaret Lonergan
Theresa Long
Raul Luna
Emiley Lynch
Victoria Martinez-Mejia
Alyssa Mathis
Raymond McGettigan
Madison McLaverty
Matthew McTighe
Dmitri Millholland
Madison Moore
Jacqueline Moseley
Stephanie Nguyen
Collins Nji
Arilidis Nolasco
Joan Nyakaana-Blair
Emily O'Donnell
Erin O'Donnell
Tristan Olinger
Haley Otero
Kaitlyn Overton
Ryan Phillippy
Alexandra Piccinich
Andrew Preston
Ana Purchiaroni
Jenna Ranney
Lindsay Reightler
Julianna Roman
Julie Rowe
Dominic Sanelli
Yelena Schmidt
Steven Schmitt
Ryan Sefchick
Kelly Shanley
Jacob Smith
Katherine Smith
Andrew Sobocinski
Madelyn Southern
Madison Stanchina
Jarrod Stebick
Tayla Stewart
Maria Stollenwerk
Jenna Strawsburg
Samantha Sutterman
Justin Toth
Mary Trazona
Marcel Trotman
Nicholas Vicente
Clayton Votta
Benjamin Ward
Annaliese Watkinson
Chance White
Zoe Wilcox
Connor Williams
Maria Wilson
Sara Wilson
Christopher Woodburn
Ryan Woodruff
Taylor Woodward
Amanda Yeung
Morgan Young
Matthew Zephir
Christen Zuvich

Class of 2024

Nana Acheampong
Natalie Adkins
Ayomide Agbayewa
Adriana Alarcon Linares
Alyssa Alexander
Tatiana Alvarez
Ana Alvarez Storni
Tristan Anderson
Veronica Antao
DaMarea Atkinson
Trent Aughinbaugh
Devin Barbour
Adriana Barney
Daysia Barr
Abagail Bartenstein
Frantisek Barton
Brett Bathurst
Steven Bausinger
Noah Bell
Samuel Bell
Carly Beres
Ariel Bertoglio
Tori Bowles
Amaya Bowman
Jack Bowman
Davis Bray
Daquan Briggs
Katrina Brillantes
Myanna Brooks
Ian Buckwalter
Ashlyn Buhl
Samuel Burke
Kevin Burry
Helena Caaya
Ashari Cain
Yarelivet Calderon-Pabellon
Genesis Canales
Maria Cary
Emily Case
Michael Chipi
Kacper Cieplik
Christian Cirelli
Grace Conick
Geidyliz Contreras
Joanna Cruz
Kyle Cullen
Kai Cummings
Conner Cutolo
Benjamin Dable
Cortland Daily
Jonathan Davis
Mara Davis
Julianna DeSola
Kathleen Devilbiss
Maria Diaz
Vanessa Dionicio
Storm Douglas
Nathan Driscoll
Gerald Dukuly
Molly Dustin
Mykhaela Dyer
Emma Edwards
Faith Edwards
Yasmeen Elkoshairi
Taniya Evanson
Kaitlin Farrell
Meghan Fleming
Janiya Foreman
Kristen Gallagher
Kayla Gamble
Audrey Ganley
Claudia Gao
Andrea Garcia
Justin Gayle
Edward Gigliotti
Bridgette Gilliano
Victoria Gorgoglione
Lily Gorman
Madalyn Grieves
Cooper Griffiths
Kristin Gruber
Allison Guzman
Emily Hall
Kumari Hendricks
Carly Hinkhaus
Carly Hoffman
John Hohl
Ethan Holobinko
Imani Horton
Zackary Huddleson
Courtney Humphreys
Isabella Hunt
Stephanie Huseby
Benjamin Iervolino
Aura Imes
Chantal Ishak
Liam Jackson
Josephine Jakupciak
Kassidy Johnson
Kayla Jones
Siena Kahler
Christopher Kelleher
Katherine Kelly
Emily Kiger
Emily Klotz
Kayley Kocent
Tyler Kokie
Briaunna Kress
Erin Krizmanich
Anna Krug
Naomi Leno
Bruce Lenon-Mixco
Cooper Leonard
Diamond Lewis
Shemar Lewis
Kayla Lijewski
Tyler Long
Adam MacLeod
Lisa Madray
Jessenia Maldonado
Julian Manzolillo
Judith Marin
Pablo Martinez Zuccardi
Riya Mathur
Kara Maurantonio
Caleb McCleaf
Anna McQuay
Ethan Miller
Ayo Moore
Steven Morano
Evan Mosmiller
Madeline Mullen
James Munlyn
Fady Nakhla
Merna Nakhla
Sarah Nichols
Markus Nilsen
Jason O'Donnell
Efosa Omorogbe
Cindy Opoku
Dalton Oylear
Donovan Parker
Thomas Passaro
Isabella Pelaia
Kayla Pennington
Abigayle Perry
Maureen Pham
Jackson Phillips
Anthony Polo
Jessalyn Powell
Robert Prender
Aubrey Preske
Jonathan Presti
Graham Preston
Madison Prudnick
Matthew Pugh
Zoe Quigley
Alexandra Ramirez
Diamonique Richardson
Cristina Rodriguez Fernandez
Shanesse Rosario
Ethan Russell
Emma Ryan
Jesus Salazar
Pahan Salgado
Trinity Sandacz
Nicholas Santorelli
Henry Schaefer
Gavin Schaeffer
Alexa Siperko
Hannah Sloan
Jayda Smith
Mckenna Snow
Luke Speelman
Katherine Stern
Elliot Stevens
Elizabeth Stevenson
Margaret Stine
Shelby Strachan
Shaheer Syed
Madison Szczublewski
Johana Tejada
Lauryn Thomas
Jessica Tomasetti
Alyssa Toni
Natalie Torta
Johnathan Tran
Andrew Truhan
Jessica Tschopp
Michael Tyler
Alexis Vance
Alexa Vasicek
David Vaughn
Julianna Veilleux
Julia Vincent
Jacob Wallace
Katelyn Ward
Rachel Warren
Kiara Watkins
Rayelle Weir
Charlesma Wesley
Cory White
Nina Wilkinson
Erin Wilson
Kristin Womeldorf
Dahna Yoon

Academic Awards

The Edward J. Flanagan Memorial Prize

The gift of Monsignor Hugh J. Phillips, Class of 1931, President Emeritus, in memory of Edward J. Flanagan, USMC, Class of 1951. The Flanagan Prize is awarded to the member of the senior class who best represents the tradition of Mount St. Mary’s University in scholarship, conduct, and leadership.

2020

Veronica Balick

2019

Elizabeth O'Hare

2018

Saribel M. Morales-Rivera

2017

Katherine Y. Wu

The Bishop Allen Memorial Prize

The gift of Monsignor James H. Casey, L.L.D., class of 1899, in honor of the Most Reverend Edward P. Allen, class of 1878, former university president, for the highest GPA throughout four years at the university.

2020

Veronica Balick and Maria Costantino

2019

Natalie J. Brunner, Catherine C. Mann and Shea A. Rowell

2018

Saribel M. Morales-Rivera

2017

Sarag E. Bonson, Alyse E. Spiehler and Katherine Y. Wu

The Reverend Philip A. Barrett Memorial Prize

For the student in the University who has demonstrated achievement by way of an extensive, outstanding research project.

2020

Lyndsey Saunders

2019

Taylor Remsburg

2018

Janai A. Heise

2017

Sarah E. Bonson

The Sister M. Basil, O.S.F., Memorial Prize

Founded by the Mount St. Mary’s University community, in memory of the service of Sister Mary Basil and the Sisters of Saint Francis of Glen Riddle, for a student of the senior class who represents in an extraordinary way the Catholic ideals of the university.

2020

Elizabeth Bullard

2019

Kaitlin G. Heintzelman

2018

John P. O’Connor

2017

James L. Graybeal

The Kevin J. Carty Memorial Award

Founded by the Class of 1963, in memory of their classmate Kevin J. Carty, for the senior who, in the judgment of the student government, has dedicated himself or herself to the service of his or her fellow students and the welfare of the university.

2020

Lyndsey Saunders

2019

Patrick T. Fitzgerald

2018

Sean F. Munar

2017

Teresa M. Fabregas

The Class of 2013 Leadership Award

This award is presented to a senior who exemplifies the Mount’s mission of becoming an ethical leader who is inspired by a passion for learning.

2020

Lyndsey Saunders

2019

Natalie J. Brunner

2018

Mary M. McCormick

2017

Leeanne J. Leary

The Reverend James T. Delaney Award

Founded by alumni of the Department of Sociology and friends of Rev. James T. Delaney for the student who, through academic excellence and service to the university and the community, exemplifies the values that Father Delaney represents.

2020

Joseph Wolfensberger

2019

Taylor E. Remsburg

2018

Maria T. Duvall

2017

Natalia C. Hinton

The Della Ratta Award

Founded in 2014 by Raphael Della Ratta, C’92. The award is for a junior who exhibits the highest standards of liberal learning through breadth and depth of study in the liberal arts and sciences, exceptional abilities of critical and creative thinking, and fine moral character.

2020

Nicholas DiNunzio

2019

Kelley T. Northam

2018

Shea A. Rowell

2017

Dylan T. Holden

The Gadamer Liberal Arts Scholarship

This award is presented to a rising sophomore or junior, or graduating senior, who is enrolled in the College of Liberal Arts and who shows a dedication to lifelong learning and critical investigation in and outside of the classroom.

2020

Matthew Dirndorfer

2019

Daniel M. Majerowicz

2018

Leobardo Rodriguez Segura

2017

Maura E. Brennan

The Patrick Goles Prize

Established by Thomas and Irene Powell as a tribute to Patrick Goles, Class of 1964, Past President of the National Alumni Association, Chairman and Trustee Emeritus. This prize honors and recognizes the outstanding leadership of Mr. Goles to his alma mater and the Church and is presented to a junior who exemplifies the Mount’s four pillars of Faith, Discovery, Leadership, and Community in his/her work on campus.

2020

Patrick O’Hanlon

The Edward T. Hogan Memorial Prize

Founded by Mrs. Edward T. Hogan in memory of her husband Edward, Class of 1914, for the highest scholastic average throughout the four years of the pre-law course.

2020

Miltiadis Papadopoulos

2019

Paul J. Macrae

2018

Brian M. Barth

2017

Rebecca K. Schisler

The Reverend John B. Holley Memorial Prize

Founded by the Mount St. Mary’s University Student Government Association and Rev. Daniel C. Nusbaum, Ph.D., former chair of the Department of Visual and Performing Arts, for a student of the senior class who has earned distinction in service to the church and community.

2020

Thomas DeRosa

2019

Shea A. Rowell

2018

Thomas D. Baker

2017

John A. Bilenki

The John M. Kolon Memorial Award

Founded by an anonymous benefactor for a member of the senior class who, in his or her daily life, has demonstrated outstanding courage and who has been an inspiration to his or her fellow classmates and the entire Mount community.

2020

Colette Robinson

2019

Erin C. Sample

2018

Victoria Graham

2017

Magdalyn E. Fiore

The Lancer Award

For outstanding performance and exemplary leadership in the Mount St. Mary’s University U. S. Army ROTC program.

2020

Reid Clingerman

2019

Catherine X. Lynch

2018

Connor A. Gallagher

2017

Connor R. Burne

The Dr. Henry P. and M. Page Laughlin Prize

For a student of the junior class who has demonstrated outstanding scholarship and exemplary qualities of academic leadership.

2020

Julia Baer

2019

Veronica Balick

2018

Katelyn M. Comeau

2017

Mary M. McCormick

The Thomas Merton Award

Established by Mrs. Janice O’Malley and her late husband, Peter F. O’Malley Jr., in loving memory of Peter’s parents, for the care, affection, leadership and service they generously gave to family, friends and the community. This award is intended to encourage today’s youth to live their lives modeled on that of Thomas Merton, an influential 20th century American Catholic author. The award is given to only one student who has demonstrated exceptional community service and who strives to live out Mount St. Mary’s University mission.

2020

Dustin Doan

2019

Collette O. Robinson

 

The Margaret E. and William P. Moyles Memorial Award

Founded by Philip Vincent Moyles, Class of 1954, and his family in honor of his parents for a rising senior who has demonstrated excellence in Pre-Law Studies by maintaining a minimum GPA of 3.0 and participating in Pre-Law student clubs, events, and programs.

2020

Thomas DeXavier

2019

Katherine D. Stohlman

2018

Kaitlyn G. Heintzelman

2017

Bethany A. Carter

The Monsignor George D. Mulcahy Memorial Prize

For the undergraduate who has provided distinguished service to the larger community.

2020

Alexis Daus

2019

Tahreem Fayiz

2018

Le-Roy A. Battle, III

2017

Anne C. O'Neill

The Thomas G. O’Hara Prize

Established by Thomas and Irene Powell as a tribute to Thomas G. O’Hara, Class of 1964, Chairman Emeritus of the Board of Trustees. This prize honors and recognizes the outstanding leadership of Mr. O’Hara to his alma mater and is presented to a junior who exemplifies the Mount’s four pillars of Faith, Discovery, Leadership, and Community in his/her work on campus.

2020

Anthony Evans

The Monsignor Hugh J. Phillips Prize

For the members of the freshman class who have attained the highest grade point average.

2020

Brenda Aleman-Mayoral
Emma Allen
Rita Anoh
Kalli Bell
Therese Boegel
Maya Callenbach
Andrew Emmons
Hannah Furlow
Mitchell Gallo
Abigail Godard
Bryan Green
Danielle Harris
Nicholas Hildebrandt
Tyler Jackson
Emily Jansen
Sarah Johnson
Margaret Lonergan
Rita Marcotte
Erin O’Donnell
Tristan Olinger
Ana Purchiaroni
Sergio Quijano-Sanin
Julianna Roman
Emma Smith
Jillian Stankiewicz
Jenna Strawsburg
Angela Vodola
Mikayla Watkinson
Abigail Zeigenfuse

2019

Dominic R. Aeschlimann
Peter N. Apazidis
Rebekah C. Balick
Elizabeth C. Busch
Elizabeth A. Cabral
Miriam R. Crouse
Sarah K. Endres
Luke C. Foster
Thomas A. Gamble
Greta L. Knowles
Eva S. Lucero-Vivar
Camille E. Ohanian
Olivia K. Prevost
Taylor E. Radell
Harry L. Scherer
Molly C. Shipley
Abraham Villatoro
Justin T. Weick
Rachel L. Wheeler
Colling M. Wilson
Mary C. Yenca
Lexi C. Zambito

2018

Abel G. Amdetsyon
Karen E. Anderson
Julia G. Baer
William T. Bartlett
Kerri M. Czekner
Nicholas A. Lavenberg
Matthew J. McDonald
Tyler N. Moore
Emmanuella Osei-Asante
Elena I. Rittie
Breanna M. Rorrer
Sean G. Seay
Jody I. Shuey
Briana M. Smith
Sam N. Stephan
John M. Wilson

2017

Veronica M. Balick
Emily R. Biesecker
Elizabeth L. Bullard
Melissa A. Cole
Maria A. Costantino
Alexis M. Donovan
Michael J. Hochstein
Kristen P. Isoldi
Rachel E. Keifer
Jeslyn T. Manni
Leah M. May
Julia G. Myron
Sawyer H. Rachor
Connor M. Smith
Abigail F. Spencer

The Sean Popper Memorial Scholarship

Established in 2005 by the Sean Popper Foundation, in memory of Sean Popper, Class of 2002, son of Christopher C. Popper, Class of 1976 and Denise Buegler Popper, Class of 1977, to perpetuate Sean’s zest for life and to serve as a reminder that great success can be achieved with enthusiasm and determination in the face of overwhelming obstacles and trials.

2020

Maya Grassi

2019

Maya G. Grassi

2018

Daniel F. Keene

2017

Daniel F. Keene

The Edmund Ryan Memorial Prize

For the member of the sophomore class who has attained the highest general average through three semesters.

2020

Rebekah Balick, Elizabeth Busch, Luke Foster, Thomas Gamble, Eva Lucero-Vivar, Taylor Radell, Rachel Wheeler and Mary Yenca

2019

Julia G. Baer, Kerri M. Czekner, Breanna M. Rorrer and Sam N. Stephan

2018

Veronica M. Balick, Maria A. Costantino, Alexis M. Donovan and Julia G. Myron

2017

Natalie J. Brunner, Aiden L. Jensen, Catherine C. Mann and Shea A. Rowell

The Shannon Schieber Social Justice Prize

Established by persons seeking to honor the memory of Shannon Schieber and the good work done to promote Social Justice in her name. The prize is awarded to a rising senior, whose character and actions, while attending Mount St. Mary’s University, demonstrates exemplary commitment to the promotion of Social Justice as informed by the Catholic Social Teaching.

2020

Brea Purdie

2019

Hanna E. Barber

2018

Kayla M. Pahl

2017

Kathryn E. Tombs

The Monsignor Tierney Memorial Prize

For the member of the junior class who has attained the highest cumulative grade point average through five semesters.

2020

Kerri Czekner and Sam Stephan

2019

Veronica M. Balick and Maria A. Costantino

2018

Natalie J. Brunner, Catherine C. Mann and Shea A. Rowell

2017

Katherine E. Tombs

The Eugene Waldron, Jr. Prize

Established by Thomas and Irene Powell as a tribute to Eugene M. Waldron, Jr., Class of 1964, and Chairman of the Board of Trustees. This prize honors and recognizes the outstanding leadership of Mr. Waldron to his alma mater and is presented to a junior who exemplifies the Mount’s four pillars of Faith, Discovery, Leadership, and Community in his/her work on campus.

2020

Brea Purdie

Departmental Honors – College of Liberal Arts

The Leo T. Collier Prize

For the student demonstrating outstanding achievement in English and/or journalism

2020

Grace King and Katherine Stohlman

2019

Kaitlin G. Heintzelman

2018

Elizabeth A. Brennan and Margaret A. Horstkamp

2017

Bari K. Boyd and Jessica R. Huhn

Dr. William Collinge and Dr. William Portier Theology Prize

Founded by Professor John W. Cominsky to honor the outstanding work of two Mount professors who have dedicated their lives to the Theology Department and their students. Given to a student majoring in Theology, based on academic achievement.

2020

Aaron Weisel

2019

Emily L. Flaherty

2018

Thomas D. Baker

2017

Paul A. Miller

The Brother O.A. Crowley, F.S.C, Memorial Prize

Founded by Edward T. Ryan, Associate Professor Emeritus of modern language, in memory of Brother Odran Austin Crowley, F.S.C., for distinguished study of the Spanish language.

2020

Jasmine Guerrero-Granato

2019

Samual D. Dainton and Roderick S. Thomson

2018

Kathryn E. Tombs

2017

Samantha Solis

Distinguished Portfolios in Communications

Awarded by the Department of Communication faculty to students whose senior portfolio demonstrates excellence in writing, design, and presentation. The portfolios contain traditional academic work in addition to creative projects.

2019

Brace M. Bovard, Sam E. Boyd, Melody R. Connell, Catherine C. Mann, Dy'mond A. Mallette, Megan S. Schultz and Monica G. Sexton

2018

Jacqueline A. Buzaid, Alanna N. Cherry, Jillian P. Doyle, Tara E. Dugan, Phoebe J. Gersten, Jill M. Greenwald, Molly K. Kennedy and Louis M. Lawrence

2017

Kayla M. Barrett, Victoria A. Barry, Jessica E. Hurtt, Lauren A. Schneider and Kelly K. Smith

The Erskine-Felber Leonhardt Prize

Founded by Edward T. Ryan, Associate Professor Emeritus of modern language, in honor of Inge Erskine and in memory of Drs. Felber and Leonhardt, for distinguished study of the German language.

2020

Cameron Stiles

2019

Melissa A. Cole

2018

Bethany A. Carter

2017

Joshua K. McCowen

The Monsignor Denis J. Flynn Memorial Prize

Founded by the Reverend Monsignor John J. Starr, Class of 1908, in memory of Monsignor Denis J. Flynn, Class of 1880, former University president, for the highest scholastic average in English.

2020

Miltiadis Papadopoulos

2019

Shea A. Rowell

2018

Mary M. McCormick

2017

Kayla M. Morrow and Alyse E. Spiehler

The Gene A. Fuhrman Sr., C'43, Memorial Award

For the member of the senior class who has demonstrated excellence in history.

2020

Daniel Majerowicz

2019

Elizabeth A. Boyle

2018

Sarah M. McBride and Saribel M. Morales-Rivera

2017

Connelly M. Magin

The William Heath Award

For the student who demonstrates outstanding achievement in creative writing.

2020

Cara Gose and Breanna DeSimone

2019

Katherine R. Brittingham

2018

Trevor J. Fulmer and Mary M. McCormick

2017

Joseph R. Theis

The Professor Robert J. M. Henke Memorial Prize

Founded by Dr. Henke's wife, M. Dolores Henke, C'82, and their son, Dr. Robert J. Henke, Jr., C'77 for distinguished study of the French language.

2020

Thomas DeXavier

2019

Jena Johnson

2018

Sharon H. Pham

2017

Thomas D. Baker

The J. Daniel Larsen Memorial Prize

Founded by John Milton, in memory of J. Daniel Larsen, B.A., M.A., at the University of California. Berkeley, for distinguished study of the French and/or Latin languages.

2020

Jena Johnson

2019

Sharon H. Pham

2018

Ellen R. Miner

2017

Katherine Y. Wu

The Lewis McAllister Prize

Founded by the Department of Visual and Performing Arts, in appreciation of Lewis W. McAllister, for excellence in music.

2020

Maria Costantino and Benjamin Pape

2019

Jasmine R. Patrick and Shea A. Rowell

2018

Kieran J. Damitz

2017

Bari K. Boyd

The Philip R. O'Connell Memorial Prize

Established by Mr. and Mrs. Charles E. Smit in memory of Philip R. O'Connell Jr., class of 1964, for a member of the student body who completed outstanding work in the field of publications or communications.

2020

Emma Krusz

2019

Louis M. Lawrence and Catherine C. Mann

2018

Louis M. Lawrence

2017

Rebecca K. Schisler

The Reverend John J. O’Neill Memorial Prize

For the member of the senior class who has attained outstanding achievement in political science studies.

2020

Alexander Langan

2019

Jamie P. Karpency

2018

Zachary N. Beavers

2017

Shannon T. Michael

The Reverend John J. O’Neill Memorial Prize

For the member of the senior class who has attained outstanding achievement in international studies.

2020

Cameron Stiles

2019

Roderick S. Thomson

2018

Bethany A. Carter

2017

Connor R. Burne

The Nona S. and Jerome V. Redmond Prize

For the member of the senior class with distinguished study of philosophy. Founded by Rev. Paul V. Redmond, professor emeritus in the Department of Philosophy, Mount St. Mary’s University, in honor of his parents, Nona S. and Jerome V. Redmond.

2020

Daniel Majerowicz

2019

Matthew A. McKenna

2017

Alyse E. Spiehler

The Marianna Ring Gluth Prize

Founded by the alumnae of Saint Joseph University in memory of Marianna Ring Gluth, Class of 1954, for the member of the senior class who has attained the highest average throughout the course in sociology.

2020

Natalie Berry

2019

Emily L. Flaherty

2018

Benjamin T. Burgoon

2017

Christopher L. Stonesifer

The Francis E. and Helen E. Shaum Memorial Prize

Founded by the Rev. David W. Shaum, Ph.D., for the member of the senior class who has distinguished himself or herself in four years of Choral Music and made it a vocation.

2020

Megan McCaskey

2019

Donna M. Szaidek

2018

Eric A. Szpila

2017

Anne C. O'Neill and Katherine Y. Wu

The Agostino and Anna Trovaioli Memorial Prize

Founded by their children, in memory of their parents, for the senior with distinguished study in the history of art.

2020

Carolyn Ciccocioppo

2019

Moriah E. Tyler

2018

Christopher T. Miller

2017

Kathryn R. Quinn

The Watterson Memorial Prize

For the outstanding literary essay, as judged by the faculty of the Department of English.

2020

Mary Hamilton

2019

Shea A. Rowell

2018

Mary M. McCormick

2017

Samantha Solis

Departmental Honors – Richard J. Bolte, Sr. School of Business

The Dustin Bauer Memorial Award for Leadership

Established in 2013 by Michael Holder, C’09, in memory of his classmate Dustin Bauer. The award is for a junior who has demonstrated exceptional leadership within student clubs and organizations in the Richard J. Bolte, Sr. School of Business.

2020

Maxfield Davis

2019

Mekhiya S. Evans

2018

Bryanna L. Youtzy

2017

Elizabeth A. Moynihan

The Monsignor Bradley Memorial Prize

Founded by the University in memory of Monsignor Bernard J. Bradley, Class of 1889, former University president, for the highest scholastic average throughout the accounting course.

2020

Kate Wade

2019

Lauren R. Willhide

2018

Elizabeth A. Moynihan

2017

Louis M. Florenzo

The Monsignor Bradley Memorial Prize

Founded by the University in memory of Monsignor Bernard J. Bradley, Class of 1889, former University president, for the highest scholastic average throughout the business course.

2020

Levi Schindel

2019

Matthew A. McKenna

2018

Jon-Michael K. Johnson

2017

Michael I. Madura

The Thomas R. Holmes Prize

Founded in 2006, this award is a gift from Prudence and Bruce Len, awarded to a junior accounting major for academic merit and contribution to Mount St. Mary’s University.

2020

Ryan Carroll

2019

Kristen P. Isoldi

2018

Emma R. Blake and James A. Green

2017

Joelle M. Debrot and Patrick W. Smist

The William G. McGowan Scholarship Fund

The William G. McGowan Endowed Scholarship, established in 1995 by the William G. McGowan Charitable Fund, is awarded to an outstanding junior in Business, Accounting or Economics.

2020

Rachel Lyter, Roberto Sanchez and John Wilson

2019

Carolyn B. Ciccocioppo, Mekhiya S. Evans and Kristen P. Isoldi

2018

Kirsten M. Hoffman and Bryanna L. Youtzy

2017

Kieran J. Damitz, Elizabeth A. Moynihan and Bennett M. Zaba

 

Outstanding Achievement in Accounting Award

Presented annually by the Maryland Association of Certified Public Accountants to the outstanding junior accounting major.

2020

Jocelyn Castillo, Joshua Dwyer and Nicholas Lavenberg

2019

Kate R. Wade

2018

Matthew J. Nield

2017

Elizabeth A. Moynihan

 

Departmental Honors – School of Education

The Gerald C. Orosz Memorial Prize

Established by the alumni of the School of Education for the member of the senior class with the highest scholastic average in education.

2020

Jesslyn Manni

2019

Natalie J. Brunner

2018

Sarah M. McBride and Peyton E. Courtney

2017

Bethany L. Rainey

The Dr. Judy Ramoy Johnstone Endowed Prize

The Dr. Judy Ramoy Johnstone Endowed Prize is awarded to a senior teacher candidate, chosen by the faculty of the School of Education, who embodies the qualities of leadership, initiative, creative thinking, respect for others, and a love of literacy, which defines Dr. Johnstone's character, and also demonstrates excellence in teaching and service to the university, school, and home communities.

2020

Fabiola Solorzano

2019

Clarke A. Hooper

2018

Andrea G. Montanti

2017

Anne K. Filosa

The Joanne Vignali Cushman Memorial Prize

For the student who consistently demonstrates those qualities essential to dedication in the field of education.

2020

Courtney Varley

2019

Cameron Q. O'Malley

2018

Bonnie J. Lechner

2017

Kennedy M. Citro

Departmental Honors – School of Natural Science and Mathematics

Dean's Award For Excellence in Computer Science

Given to a graduating senior with the highest GPA in Computer Science.

2020

Cheyenne Norwood

2019

Christian A. Dovel

The Dominic Greco Award

For a pre-dental or pre-medical student who has been accepted into dental or medical school, who has demonstrated dedication to his or her fellow students, and who has been a credit to Mount St. Mary's University. Founded by Frank Merolla, D.D.S., Class of 1963, in appreciation of the late Professor Dominic G. Greco, professor of biology.

2019

Rachel S. Day

2018

Aidan M. McCormick

“Keep the Faith” Nik Kierniesky Memorial Scholarship

Nik Kierniesky, Ph.D., was the first tenured member of the Department of Psychology at Mount St. Mary’s University, and was devoted to his students and to the integration of student research in the psychology major. The Nik Kierniesky “Keep the Faith” Scholarship is given to a rising senior who, in the judgement of the Department of Psychology faculty, shows promise in the area of psychological research.

2020

Isaiah Williamson

2019

Michael J. Hochstein

2018

Mariah N. McLane

2017

Belen A. Rogers

The Monsignor Robert R. Kline Prize

Founded by the Class of 1941, in appreciation of Monsignor Robert R. Kline, C'41 and former University president, for the senior who has attained the highest scholastic average in psychology.

2020

Michael Hochstein

2019

Thomas D. Pitts

2018

Belen A. Rogers

2017

Domenica H. Carrese

The Richard J. McCullough Memorial Prize

Established by the family of Richard McCullough, former faculty member, for excellence in mathematics.

2020

Megan Zuvich

2019

Catherine X. Lynch

2018

Julia E. Reilly-Edwards

2017

Caroline E. Jones and Angela M. Marinelli 

The McGraw Memorial Prize

Founded by John T. McGraw, for the highest average maintained throughout the course in mathematics.

2020

Cheyenne Norwood

2019

Natalie J. Brunner

2018

Molly O. Ousborne

2017

Angela M. Marinelli

The James M. Murray Memorial Prize

Established by the family and friends of Lt. Col. James M. Murray, M.D., Class of 1968, for an undergraduate with distinguished study of chemistry.

2020

Veronica Balick

2019

Elizabeth M. O'Hare

2018

Alaina M. Owen

2017

Jenny L. Carey

Professor Thomas J. Norris Memorial

Founded by Franklin E. Verdon, M.D., C'32, in appreciation for the dedication and friendship of the late Professor Norris. For an outstanding student admitted to a school of medicine.

2019

Rachel S. Day

The Seton Prize

Founded by the late William Seton, III, U.S.N., L.L.D., Class of 1855, grandson of Saint Elizabeth Ann Seton, in memory of the members of the Seton family who are buried in the university cemetery. For the student with the highest average maintained throughout the course in biology.

2020

Veronica Balick

2019

Elizabeth M. O'Hare

2018

Janai A. Heise and Dylan T. Holden

2017

Sarah E. Bonson and Katherine Y. Wu

 

Women in STEM Leadership Scholarship

The Women in STEM Leadership Scholarship, funded by the George I. Alden Foundation, is for women who demonstrate excellence and leadership in the areas of science, mathematics, or computer science.

2020

Julia Baer, Samantha Barry, Kerri Czekner and Kayla Kebreau

2019

Rachel E. Keifer and Cheyenne V. Norwood

2018

Natalie J. Brunner and Rachel S. Day

2017

Molly O. Ousborne and Kathryn M. Thompson